Kdo to šije
|
Tady vše vzniká. Toto je má dílna, můj kokpit. Školní lavice jako hlavní pracovní stůl. Je přizpůsobená tak, aby vše důležité bylo po ruce. Jakožto učitel si ani lepší pracovní plochu neumím představit. Mám tak potěšení nejen z práce, ale také ze vzpomínek na žákovská léta. |
začátky
Jedenáctého května 2018 vše spustil komentář na Instagramu. Má Alma mater sdílela krásný EcoBioRaw penál a já ho chtěl. Odpověď školy mě však nepotěšila.
"Je květen a já mám čekat do září?! "
Rozhodně ne...
"Koupím látku, gumičky, knoflíky, jehly, nitě, sešiju to a hotovo."
...byla má představa. Ha, ha, HA! Samozřejmě jsem ze své představy rychle vystřízlivěl a zjistil, že takový med to nebude. Nikdy bych nevěřil, že pouhé sehnání požadované látky bude tak velký problém. Obecně kdykoliv něco sháním, připadám si, jako bych sháněl bublinku do vodováhy. Když jsem zjistil, co vše budu potřebovat, řekl jsem si, že jich ušiju víc i pro své přátele.
A tak jsem, prozatím ručně, ušil prvního krasavce
"Jop, tak tohle může rovnou na výstavu", ozvalo se mé ironické já.
...A tak jsem si koupil šicí stroj
Od ušití prvního kusu jsem věděl, že to zkrátka nebude jednoduché. Já jsem ten penál ale prostě chtěl! Koupil jsem stroj a začal šít...a šít...a sledovat tutoriály...a šít...a šít…a…
Postupem času jsem se začal zlepšovat a penály začínaly vypadat k světu a já měl obrovskou radost z toho, že něco, co na začátku byl jen můj sen, se postupně stává realitou. Už v polovině listopadu jsem byl schopen šít obstojně vypadající penály
Vše okolo tvorby mě bavilo a mému nadšení a odhodlání pokračovat přidávali obdarovaní přátelé. Začal jsem proto pro svou vášeň vymýšlet název a logo.
"Je to celkem eko friendly výrobek a je to pouzdro, tak to bude Ecocase",
pomyslel jsem si.
"Logo musí zvládnout namalovat malé dítě a dospělý člověk by si ho měl zapamatovat za jednu vteřinu",
pokračovaly mé myšlenkové pochody. Nakonec jsem použil tvar zarolovaného, pootevřeného penálu, který z profilu připomíná malé "e". Párkrát jsem tvar načrtnul a logo bylo na světě.
Začátkem roku 2019 jsem získal dost odvahy a chtěl penály nabídnout širšímu okolí. Obrátil jsem se na holky z Hrsti, kterým bych tímto rád poděkoval za veškerou pomoc v začátcích - konzultace, rady a tipy - a v neposlední řadě za umožnění umístění penálů v obchodě.
Jednou v Hrsti Míša povídá: "Ten penál by vypadal dobře z kůže. Nechceš to zkusit?!"
Ve vteřině jsem věděl, že chci. A tak začala hrát podobná písnička jako na úplném začátku. Tentokrát to bylo ale o kousek těžší. Sehnat dobré usně je ještě větší oříšek, než sehnat pěkné látky. Nakonec jsem však našel zlaté české ručičky a materiál odebírám od koželužen v České republice. V mých začátcích mi hodně pomohl Jirka Pánek, kterému tímto také děkuji za cenné rady a tipy.
Potom už to nebylo o ničem jiném, než o zkoušení a učení se stylem pokus omyl. Mě to ale strašně bavilo a tak jsem 11. 2. 2019 ušil svůj první penál. Jasně, že zpětně vidím, co všechno bych dnes udělal jinak. Ale - záleží na tom? :) Já šil dál, sledoval hodiny a hodiny tutoriálů, chyboval, divil se a zase šil.
obrázek č. 6
Čas postupně plynul a já se prošil až do současnosti, kdy mám za sebou celou řadu neúspěchů ale také nových zkušeností a dovedností, a přitom stále tak málo. V tom je řemeslo a práce s kůží nesmírně krásná a rozmanitá. A proto jsem si ji zamiloval. Stále je se v čem rozvíjet a zdokonalovat. A přesně to je mým cílem. Vytvářet stále lepší a originálnější voňavé kousky, ze kterých budu mít radost nejen já, ale také lidé s podobným nadšením a láskou k řemeslu a kůži.
Své výrobky a vše kolem nich se snažím udržet co nejjednodušší, proto "kožený minimalismus". Jednoduchost, čistota a elegance. To jsou tři hlavní hodnoty, které se snažím prostřednictvím svých výrobků vnášet do životů ostatních lidí.
- Václav Matoušek