Třísločiněné vs chromem činěné usně – jak poznat rozdíl a kterou zvolit?
Co je to „chromka“ a co „tříslo“?
Která z těchto variant se lépe hodí pro vaše účely? Jaké mají výhodny a nevýhody? Na tyto a některé další otázky získáte v tomto článku odpověď. Podívejte se na následující video a tipněte si, ve kterém případě se jedná o třísločiněnou a kde o chroměm činěnou useň. Pokud nevíte, věřím, že na konci článku budete mít jasno.
Popíšu vám, jak se z kůže stává useň. Jak proces činění probíhá a jaké vlastnosti tím useň získává. Díky tomu lehce zvolíte vhodný typ usně pro váš výrobek.
Na úvod upřesním rozdíl mezi pojmy useň a kůže. Ono si totiž usni říká kůže, ale není to úplně správně. Proč?
Je to kůže nebo useň?
Pokud řekneme kůže, jedná se o pokrývku těla obratlovce. Podléhá biologickým procesům a v čase dochází k její přirozené degradaci. Oproti tomu useň je materiál, který prošel procesem činění. Ten biologickýé procesy zastaví a zajistí usni vlastnosti, které u ní známe. To je pružnost, tažnost, schopnost získávat patinu, odolnost vůči vodě, škrábancům atd. Useň je tedy kůže, která prošla procesem činění. Termín kůže je u nás však tak zažitý, že všichni vědí, o co se jedná. Z tohoto důvodu budu pro označení usně používat oba uvedené termíny.
Na dnešním trhu se také můžete setkat s pojmem “veganská kůže” (vegan leather). S kůží to má ale společný pouze název. V tomto případě se vůbec nejedná o kůži v pravém slova smyslu. K výrobě této “kůže” není použita žádná živočišná složka. Jde o výrobky, které se pouze pokoušejí přiblížit vzhledem a vlastnostmi k pravé kůži. V podstatě se místo “veganská” dá říct “umělá” protože se používají materiály jako PVC, PU (polyuretan), PA (polyamid) a podobně. V současné době jsou také varianty “kůže” z ananasu, kaktusu nebo podhoubí.
Nechme ale tyto varianty stranou a pojďme se věnovat pravé kůži.
Mnoho článků, které se tímto tématem zabývá, podává zkreslenou představu. Tvůrci se často soustředí na výrobu pouze z třísločiněných usní a jejich pohled je potom upjatý pouze jedním směrem a nemusí poskytovat všechny související informace. Na základě toho potom razí teorii, že jen ta jimi zvolená možnost je správná. Já tento názor nesdílím.
Vzhledem k tomu, že sám občas používám oba typy (byť většinou třísločiněné usně), bylo by pokrytecké jednu vyzdvihovat. Nabídnu vám objektivní pohled na obě varianty s důrazem na jejich vlastnosti, abyste se mohli rozhodnout, který typ usně zvolíte.
Jak se kůže činí?
Jak se ze surové kůže - stažené ze zvířete - stane dokonalá useň? Jedná se o velice komplexní a poměrně komplikovaný proces z hlediska technologie. Zajímalo mě to natolik, že jsem se vydal do italských koželužen. Na mou cestu se můžete podívat ve videu níže.
Co je to Třísločinění?
Proces začíná dovezením nasolených stažených kůží (celý foto-příběh níže v galerii). Sůl slouží jako konzervant - zamezuje tedy zmíněným degradačním procesům. Následně je kůže soli, nečistot a také chlupů zbavena. Stává se z ní tzv. holina. V první fázi činění je kůže v obrovských bubnech napouštěna tuky a oleji.
V druhé fázi už jde o samotné činění pomocí třísliv. To jsou přírodní látky - zpravidla jde o kůry stromů, stromy samotné (rozemleté na prášek) - jako je quebracho, bříza, kaštan, mimosa, korkový dub, dub, cedr a podobně. Po této fázi materiál pomalu schne za stálé teploty. Nesmí dojít k rychlému schnutí, protože by kůže popraskala.

Poslední fázi je hodně určena účelem, ke kterému bude useň určena. Jedná se o barvení a “finiše” - závěrečné úpravy. Jde tedy o to, jak má useň vypadat a jaké má mít (povrchové) vlastnosti - zda má odolávat vodě, škrábancům, zda má být lesklá, matná a tak podobně. Finálních úprav je celá řada a odvíjí se od požadavků finálního produktu. Barvu lze nanést dvěmi základními způsoby. Buď je useň barvena v bubnu - pere se tedy jako prádlo v pračce a tím se skrz naskrz probarví. Nebo jede useň rozložená na páse a je barvena postřikem (tímto způsobem je i nanášen finiš). Barva je tedy pouze na povrch, nikoliv skrz celou sílu usně.
Toto je stručný popis procesu třísločinění, což je historicky starší, tradiční, přírodní metoda činění, která si žádá čas. Celý proces může trvat od jednoho až po několik měsíců. Jedná se o proces šetrný k přírodě k přírodě. Jak bylo napsáno výše, k činění jsou použita třísliva, odtud plyne české označení tříslo. V angličtině známá jako vegetable tanned leather.
Činění chromem
Oproti tomu na druhé straně je činění solemi chromu. Tato metoda přišla s vývojem technologií, nároky na čas a peníze. Jde tedy o novější (polovina 19. století), k přírodě ne příliš šetrnou, rychlejší a levnější cestu činění. Ta dodává usni jiné vlastnosti oproti třísločiněným usním. Vznikají tak usně, které jsou z pravidla velice měkké a pevné. Chromem činěné usně zaujímají drtivou většinu trhu.
Z výše uvedených důvodů - hlavně kvůli vlivu na životní prostředí - je některými tvůrci (a nejen tvůrci) tento proces činěné označován jako špatný. Nutno podotknout, že do jisté míry právem. Na evropském trhu na v Americe, kde jsou přísné regulace, to ještě není zas tak špatné (ačkoliv ne dokonalé). Horší jsou potom rozvojové země, kde regulací je výrazně méně a hlad po financích velký.
Je na každém z nás, jaké volí barvy, lepidla a jiné chemikálie. Je tedy také potřeba si vybrat cestu při volbě materiálu.
Proč zvolit chromem činěnou useň?
Jednou z výhodných vlastností je voděodolnost. Pokud víte, že váš výrobek bude často muset odolávat vodě (batohy, boty, bundy...), je dobré "chromku" oproti "tříslu" zvážit. Ani v případě, kdy kapky vody na povrchu uschnou, se nemusíte bát zanechaných skvrn. To se nedá říct o "třísle" (bez finiše). Třísločiněná useň bude vodu vždy absorbovat lépe a zůstanou na ní po uschnutí fleky (zejména u světlých barev). Vše se samozřejmě odvíjí od finální povrchové úpravy.

Vysoká odolnost proti teplu - horku. Aby se vám podařilo do chromem činěné usně něco vyrazit - typicky logo nebo iniciály, budete k tomu potřebovat horko - termoražbu. Jinak otisk v usni nezůstane. Stejně tak pro tvorbu dekorativní linie u hrany produktu je potřeba dělat horkým linkovačem. Poškození teplem tedy můžete pustit z hlavy.
Údržba
Výrobky z chromem činěné usně vyžadují v čase mnohem menší péči. Useň v kontaktu s okolím příliš nereaguje (nepatinuje), nevysychá apod. V případě, že je často natahována nebo vystavována vlhku a vysychání, pak je její výživa samozřejmě také nutná. Ale obecně je v čase méně náročná.
Vlastnost, která vás u chromem činěných usní zaujme na první dotek, bude měkkost-jemnost. "Chromky" jsou měkké hned z výroby. Oproti tomu třísločiněné usně jsou spíše tužší. Ale časem a užíváním změknou. Nicméně dnes jsou výrobci již schopni vyrobit i usně chromem činěné, které jsou tužší. A naopak lze také získat třísločiněnou useň, která je měkčí - může to být díky tzv. valchování. Obecně vzato tedy měkká useň bude spíše činěná chromem.
Pestré a živé barvy mohou být dalším důvodem, díky kterému sáhnete spíše po "chromce". Pokud preferujete čiré barvy, které vytvářejí konzistentní povrch bez odstínů, pak jste na správné cestě. Konzistence usni ubírá ja jejím přirozeném vzhledu. To u někoho může být žádoucí a u někoho naopak nežádoucí. Pokud to pro vás bude nežádoucí a přesto budete preferovat "chromku", můžete to vynahradit tradičnější barvou a velkou povrchovou kresbou.

Usně činěné chromem nezískávají časem pro kůži typickou patinu. Z hlediska změny barvy sou v čase poměrně stálé a neměnném. Změna je spíše kvůli ušpinění.
Jedním z dalších faktorů při vašem rozhodování může být hmotnost. "Chromka" není tak "hustá" a při stejné ploše a síle bude lehčí. To může být u některých produktů velkou výhodou. U větších dílců - jako jsou boky, "těla" produktů a podobně, mohou "chromky" velice dobře posloužit ke snížení celkové hmotnosti produktu. Naopak v dílcích pro ucha, výztuhy nebo menší doplňky je vhodnější použít useň třísločiněnou. Můžete se tak dostat do situace, kdy je vhodné oba typy usně kombinovat.
Díky nižší hustotě "chromka" také lépe izoluje od tepla a chladu. Struktura vláken je obecně volnější a je v nich zachyceno více vzduchu. Díky tomu jsou usně činěné chromem oblíbenou volbou pro oděvy, obuv a doplňky, jako jsou rukavice.
Je chromem činěná useň odolnější než třísločiněná?
V takovém případě je potřeba se zeptat, co znamená odolnější. Nebo lépe řečeno - v jakém případě? Pokud bychom z jedné vrstvy "chromky" udělali kožený pásek, nedopadlo by to dobře. Takový opasek by se velice rychle natáhl jako zvýkačka. Pro větší odolnost by musel mít podšívku a být prošitý. Oproti tomu kožený pásek z jedné vrstvy třísločiněné usně (kruponu), bude fungovat řadu let.
Pokud bychom ale usně srovnávali z hlediska oděrků, škrábanců, otlaků a podobně, pak chromem činěné usně vyhrají. Jejich silnou stránkou je zmíněná měkkost, která usni umožní se ohnout a přizpůsobit, než aby se poškodila.
Zanechat stopu na třísločiněné usni pomocí šídla vám moc práce nedá. Oproti tomu na "chromce" stejný pokus nezanechá téměř nic.
Proč zvolit třísločiněnou useň?
Třísločiněná useň je královnou mezi usněmi, kterou brašnáři nebo sedláři volí srdcem pro své produkty. A to nejen pro její nezaměnitelnou vůní, patinu nebo to, jaký požitek je ji řezat nebo kosit. Jde také o její vlastnosti a možnosti, které nabízí. Třísločiněná useň, byť je již vyčiněna, v sobě má stále kus života a v čase se mění a žije.
Nezanechává za sebou téměř žádnou ekologickou stopu a je také snazší s ní pracovat, když začínáte. "Tříslo" v síle okolo 1.6 - 1,8 mm bude dobrým vstupním bodem do světa řemesla - samozřejmě v závislosti na výrobku.
Díky své pevnosti se vám tyto usně budou daleko lépe řezat, kosit i ručně šít. Když u šití zůstaneme, useň okolo 3 mm bude pro učení skvělá. Bude dostatečně pevná a šití se vám na ní proto bude dobře učit. Pokud začnete na tenké, měkké kůži, budete nešťastní.

Díky zmíněnému životu, který v sobě tříslo má, je práce s ním zážitkem. Je v ní něco, co z ní činí materiál, se kterým je radost pracovat. Jedná se o těžko popsatelný zážitek, který je potřeba zažít.
Zmíněné "veganské kůže" nebo jakékoliv jiné napodobeniny kůže, vždy vypadají jako "chromky", protože ty je mnohem snazší napodobit. Je v podstatě nemožné pomocí syntetických materiálů napodobit třísločiněnou kůži. Její unikátní vzhled a strukturu by oproti napodobenině rozpoznalo i netrénované oko.
Její přirozená tuhost jen zřídka vyžaduje přidávání nějakých výztuh nebo výplní do výrobku pro dodání pevnější struktury. Můžete se spolehnout, že samotná useň zvládne držet tvar vašeho batohu nebo jiného výrobku.
Její menší roztažnost je velkou výhodou zejména u popruhů - tedy opasků, vodítek, uch, pout a podobně. Zejména velká odolnost je v oblasti zda - tzv. krupon, jak již bylo zmíněno.
Vzhledem k její schopnosti absorbovat vlhkost - tekutiny, si s třísločiněnou kůží můžete užívat barvení. Samozřejmě za předpokladu, že máte koupenou přírodní - nebarvenou kůži. Můžete barvit nejen plochu ale také její hrany. Hrany můžete také poměrně snadno vyleštit do krásného lesku a dodat výrobku na luxusu. To lze docílit jen pomocí vody nebo lépe - pomocí přípravků.
Díky možnosti třísločiněnou useň za mokra tvarovat, se vám otvírá samostatná větev tvorby. pouzdra, misky nebo jiné různé tvary. To všechno je možné. A nemusí se jednat pouze o tvarování za mokra. Useň se také přizpůsobí na příklad na madle, a to na základě tlaku, tepla a vlhkosti. Toto je velice typické pro tříslo.
Pokud byste tedy vedle sebe měli dvě stejné tašky z obou typů usní, bude každá po 10 letech vypadat odlišně. Ta z chromky, pokud půjde o kvalitní useň, bude vypadat víceméně velice podobně. Bude bez větších známek používání nebo bude naopak vypadat opotřebovaná a nehezká.
Oproti tomu taška z třísločiněné usně toho na sobě bude mít hodně "napsáno". Škrábance, tmavá místa v oblasti častého doteku, tmavá ucha od rukou - mastnoty, skvrna od vylité kávy a podobně. Výrobky z třísločiněné kůže začínají psát příběhy v momentě dokončení posledního stehu
TŘÍSLOČINĚNÉ USNĚ BODECH:
-
jsou obecně tužší (ale může se jednat o “valchované” měkké usně), pevné a odolné v tahu
-
jejich barevná škála není tak široká jako u chromem činěných usní a hlavně barvy jsou zemitější. Vzhledem k zachování struktury usně nemusí mít barva všude stejné odstíny – záleží však na variantě barvení – ale o tom zase příště.
-
lze zamokra tvarovat – okolo matrice, nože a podobně - po vyschnutí je tento tvar zachován
-
lze zdobit - zasucha i zavlhka
-
umožnují zaleštit hranu výrobku pomocí vody nebo přípravků
-
podle potřeby barvit a nanášet finiše dle potřeby (pokud toto není hotové z výroby)
-
nejsou bez finiše odolné vodě. Voda může zanechat skvrny, které se stávají součástí patiny
-
při dlouhodobém vystavení teplu vysychají a mohou praskat
-
na přímém slunci se opalují do růžova stejně jako lidská kůže
-
časem získává typickou patinu na základě používání - mastnoty z rukou atp.
-
jsou cítit typickou zemitou vůní plynoucí z třísliv
Využití: koňská sedla, obuv, opasky, řemeny, tašky, peněženky, řemínky na hodinky
CHROMEM ČINĚNÉ USNĚ V BODECH
-
příjemně měkké a poddajné
-
mají barevnou škála je téměř nekončenou - barvy jsou syté a konzistentní v celé ploše
-
nelze nijak zamokra tvarovat tak, aby zanechala požadovaný tvar
-
lze zdobit pouze termiražbou – teplem za působení tlaku
-
nelze zaleštit jejich hrany – hrana musí být buď barvena nebo založena
-
jsou zpravidla odolné vůči vodě a poškrábání – některé více, některé méně
-
nezískávají typickou koženou patinu
-
Nemá klasickou koženou vůni - spíše umělou
Využití: obuv, potahy sedaček v autě, čalounění – nábytek obecně, oblečení, batohy, kabelky, peněženky, řemínky na hodinky
Jak rozeznat „chromku“ od „třísla“?
Test. O jaký typ činění se jedná poznáte, když do vařící – horké vody – hodíte proužek dané usně. Třísločiněná useň se v horké vodě okamžitě smrští a zaroluje do klubíčka. Chromem činěnou useň horká voda nijak nerozhází a zůstane v téměř stejném tvaru.
Abyste zjistili, s čím se vám lépe pracuje, je ideální vyzkoušet si oba typy. Vycházejte z toho, k čemu daný výrobek bude užívám – čemu má odolávat, jak bude namáhaný a podobně. Useň je materiál, který se musí osahat a otestovat v čase.
Každému vyhovuje něco jiného, proto neváhejte a dopřejte si svůj první kus pravé kůže.
Jako příklad třísločiněné usně se můžete podívat zde - jedná se o italskou useň Buttero v síle okolo 1,4 mm, ze které budete schopni vyrobit celou řadu menších výrobků a dobře se vám s ní bude pracovat. Z chroměm činěných usní je zde Alce Nero, měkká useň s krásnou texturou, ze které je třeba tato luxusní kabelka.
Podívejte se také do sekce pro tvůrce, a vyberte si některý z nástrojů.
Kůži zdar!
Vašek
02/19/2025